Ceny mieszkań w Niepołomicach: 10 625 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Niepołomicach wynosi 10 625 zł/m², o 632 zł/m² (+6,3%) więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują przy tym rynek zróżnicowany: lokale od deweloperów kosztowały za metr mniej niż mieszkania używane, a najwyższe stawki występowały w rejonie Cierpisówka.
Redakcja reporter.niepolomice.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Niepołomicach: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ceny działek w Niepołomicach
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Niepołomice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Niepołomicach: najważniejsze liczby
10 625 zł/m² to środkowa wartość zestawienia: połowa mieszkań kosztowała za metr mniej, połowa więcej. Połowa cen mieściła się w przedziale 9 442-12 052 zł/m². Mediana całkowitej ceny wyniosła 651 000 zł, a powierzchni 67 m². To osobne miary, opisujące odpowiednio budżet zakupu i wielkość lokali.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 10 259 |
| wtórny | 11 972 |
10 259 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 11 972 zł/m² na wtórnym oznacza, że nowe lokale były o 14,3% tańsze za metr. Taki układ może wynikać z różnic lokalizacji i metrażu sprzedawanych mieszkań, a nie z samego wieku budynków.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 12 570 * |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 12 750 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 11 986 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 10 672 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 9 190 |
| 90-120 m² (największe) | 10 610 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
12 750 zł/m² w przedziale 35-45 m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży. Mniejsze mieszkania mogą osiągać wyższą cenę jednostkową, ponieważ niższy całkowity budżet zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
12 176 zł/m² daje rejonowi Cierpisówka najwyższą pozycję. Zestawienie zamyka rejon Pasternik Drugi z medianą 4 716 zł/m². Pomiędzy nimi mieści się szeroki przekrój lokalnych poziomów cen.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Cierpisówka | 12 176 |
| Wężowiec | 10 563 |
| Wroniarka | 10 311 * |
| Chwalców | 10 248 * |
| Kółko | 9 823 |
| Mszczęcin | 9 675 |
| Zagrody | 9 577 |
| Osiedle Suszówka | 7 589 |
| Grobla | 7 185 * |
| Pasternik | 6 349 |
| Osiedle Leśników | 5 377 |
| Pasternik Drugi | 4 716 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
Wykaz ulic pokazuje bardziej szczegółowy obraz rynku:
- ul. Wrzosowa - 12 946 zł/m²,
- ul. Przyjazna - 9 481 zł/m²,
- ul. Młyńska - 9 899 zł/m²,
- ul. Powiśle - 8 651 zł/m².
4 295 zł/m² dzieli skrajne wartości tego zestawienia. Przy porównywaniu ofert warto więc uwzględniać nie tylko miasto, ale również najbliższe otoczenie nieruchomości.
Ceny działek w Niepołomicach
162 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 422 m².
Więcej lokalnych informacji z Niepołomic jest na reporter.niepolomice.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na reporter.niepolomice.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy cenie 651 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 13 020 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie. Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 4 150 zł z VAT, podlegająca negocjacjom, oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 4 715 zł/m² w 2019 r. do 10 625 zł/m², łącznie o 125%, średnio 12,3% rocznie. Poniższy wykres przedstawia przebieg zmian.

Niepołomice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. Niepołomice pozostają o 867 zł/m² poniżej tego poziomu.
Powiat wielicki wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych w IV kw. 2024 wyniosła 10 411 zł/m², wobec 8 725 zł/m² rok wcześniej (+19,3%). Średnia dla miasta za cały 2024 r. wyniosła 9 452 zł/m², o 959 zł/m² mniej niż mediana powiatu.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Niepołomice | - | 10 625 | - |
| Wieliczka | 13 km | 11 073 | +4,2% |
| Kraków | 15 km | 15 322 | +44,2% |
| Skawina | 28 km | 9 566 | -10,0% |
| Limanowa | 38 km | 7 825 | -26,4% |
Komentarz analityczny
632 zł/m² (+6,3%) wzrostu wobec poziomu odniesienia z 2025 r. oznacza utrzymanie kierunku wzrostowego, ale w tempie niższym niż historyczne 12,3% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od przyjętego horyzontu.
6,3% wyniósł również ogólnopolski wzrost cen rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny rynek wpisuje się zatem w kierunek krajowy. Dostępność finansowania może podtrzymywać popyt, a niższy poziom cen niż w Krakowie może sprzyjać poszukiwaniu mieszkania w Niepołomicach.
Co dalej z cenami? Jeśli możliwości finansowe kupujących będą rosły szybciej niż dostępna oferta, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli podaż zwiększy konkurencję między sprzedającymi, tempo może osłabnąć. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Niepołomicach?
Mediana wynosi 10 625 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Niepołomicach rosną, czy spadają?
Wzrosły o 632 zł/m² (+6,3%) wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Skrajne mediany mają rejony Cierpisówka (12 176 zł/m²) i Pasternik Drugi (4 716 zł/m²).
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Niepołomicach?
Dla mieszkań 35-45 m² mediana wynosi 12 750 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Nie: mediany wynoszą odpowiednio 10 259 zł/m² i 11 972 zł/m².
Ile kosztuje działka w Niepołomicach?
Mediana ceny to 162 zł/m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 160 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 4 listopada 2025 do 7 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (116 transakcji) i wtórny (44); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-07-07; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
W rejestrze niewiele danych dla segmentu działek - wartość orientacyjna. GUS obejmuje cały powiat, także gminy wiejskie; dane kwartalne za IV kw. 2024 stanowią tło, a nie aktualizację miejskiego zestawienia.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Ostatnie 2,5 mln zł na obwodnicę Niepołomic. Jest aneks

25 medali z mistrzostw świata. AKT Niepołomice wraca z Egiptu z mocnym wynikiem

Dwie przyczepy warte 190 tys. zł zabezpieczone. Podejrzenie dotyczy numerów VIN

Ceny mieszkań w Niepołomicach - barometr cen transakcyjnych
![[PIŁKA NOŻNA] Stal Rzeszów – Puszcza Niepołomice 2:2. Utracona szansa na zwycięstwo w Betclic 1. lidze](/images/mecz/thumbnails/stal-rzeszow-puszcza-niepolomice-02112026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Stal Rzeszów – Puszcza Niepołomice 2:2. Utracona szansa na zwycięstwo w Betclic 1. lidze

Zbiorniki na deszczówkę do odbioru w Podłężu. Transport po stronie mieszkańców

Walc z domowego archiwum po raz pierwszy zabrzmiał w zamkowych piwnicach

Narodziny dziecka zmieniają opłatę za śmieci. W Niepołomicach trzeba złożyć nową deklarację

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Złoto i cztery brązowe medale dla MKS Spartakus Niepołomice

Infrastruktura Niepołomice na pierwszym miejscu. Nagrodzono inwestycję i 842 wodomierze

Bajkowe stroje i złote medale na Niepołomickim Biegu Elfów

Prawie 3 km S7 przy węźle Mistrzejowice mają zostać otwarte

Małopolska w liczbach. Zestawienie porównuje region po dekadzie
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki Biskupice, powiat wielicki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Gorzków, gmina Wieliczka, powiat wielicki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Niepołomickie Centrum Medyczne - kontakt, poradnie, rejestracja i dojazd
- Komisariat Policji w Niepołomicach - kontakt, dzielnicowi, godziny
- Apteki Zabierzów Bocheński, gmina Niepołomice, powiat wielicki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Nadleśnictwo Niepołomice - kontakt, drewno opałowe, zgłoszenie pożaru, edukacja leśna
